Antygona - streszczenie - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
EPEJSODION II
Strażnik wprowadza na scenę schwytaną przez siebie Antygonę, którą przyłapał na gorącym uczynku, gdy próbowała ponownie pogrzebać ciało Polinejkesa, odkopane z ziemi na polecenie Kreona. Na scenie pojawia się Kreon, któremu Strażnik opowiada, jak Antygona grzebała ciało brata. Dziewczyna przyznaje się do popełnionego czynu z premedytacją – wiedziała o wydanym zakazie, miała więc świadomość, że łamie prawo. Zasłania się prawem boskim, które nakazuje grzebać zmarłych. Dla niej jest ono ważniejsze od ludzkich zakazów, także od tego wydanego przez króla. Dziewczyna gotowa jest na karę śmierci. Nie wykazuje skruchy, jest dumna ze swojego czynu.

W pewnym momencie na scenie pojawia się Ismena. Kreon oskarża ją o współudział w złamaniu zakazu, ta nie zaprzecza, a wręcz chce wziąć na siebie część winy, chce iść z nią na śmierć. Antygona nie zgadza się na to, zaprzeczając udziałowi Ismeny w grzebaniu Polinejkesa. Ismena, chcąc ocalić siostrę, odwołuje się do jej związku narzeczeńskiego z Hajmonem, synem Kreona. Kreon stwierdza jednak, że nie chce takiej żony dla swojego syna i zarządza dla obu kobiet areszt domowy.

STASIMON II
Starcy biadają nad nieszczęściami prześladującymi rodzinę królewską. Przestrzegają też przed zbytnią pychą, co jest aluzją do postępowania Kreona i sposobu, w jaki egzekwuje swoje prawa.

EPEJSODION III
Na scenie pojawia się Hajmon, który wie już o losie narzeczonej. Kreon radzi mu, żeby znalazł sobie inną kobietę, godną jego, ponieważ Antygona jest dla niego nieodpowiednia. Hajmon opowiada ojcu, jak lud komentuje jego postępowanie. Ludzie żałują Antygony, uważają, że władca nie powinien wydawać takiego zakazu. Kreon złości się. Wydaje mu się, że syn jest przeciwko niemu i że będzie próbował ratować ukochaną.

Władca nie chce splamić się zabójstwem krewnej i tym samym ściągnąć na miasto nieszczęścia. Dlatego postanawia zamurować ją żywcem, pozostawiając trochę jedzenia. Normalnie takie nieposłuszeństwo karało się ukamienowaniem.

STASIMON III
Hymn na cześć Erosa. Ta pieśń zastępuje scenę miłosnego spotkania Antygony z Hajmonem, której nie ma w utworze.

EPEJSODION IV
Antygona jest prowadzona na stracenie. Epejsodion to wypełnia kommos – lament głównej bohaterki, przeplatany partiami chóru. Po zakończeniu lamentu Antygona jest wyprowadzana za miasto.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Antygona i Ismena - charakterystyka porównawcza
2  Antygona - pozostali bohaterowie
3  Konflikt tragiczny w „Antygonie” – problem władzyKomentarze
artykuł / utwór: Antygona - streszczenie


 • rumbur totalnie brak ci gustu zrozum dzieciaczku że różni ludzie mają różny gust co do książek. Nie rozumiem jak można krytykować coś czego sie nie czytało ;/ chyba próbujesz pokazać ze ... w sumie nie wiem , właśnie do cholery co ty próbujesz udowodnić??
  natka (nataliasokolowska {at} opoczta.pl)

 • Dość konkretne streszczenie. Jestem po studiach i chciałem odświeżyć sobie główny wątek tej tragedii. Klasyka - pamiętam, że w szkole nie przepadałem za tragedią grecką, ale wówczas sam utwór był dla mnie poruszający i dawał do myślenia, chociaż przyznaję, że czasem brakowało czasu, żeby przeczytać inne lektury w całości, co nadrabiam teraz :-) Ness, przeczysz sam sobie, niestety, w tym co napisałeś (starasz się nam coś wyjaśnić, rzucając tym samym w innych użytkowników obelgami). Obrażając inne osoby wcale dobrze niczego nie wytłumaczysz (oraz nigdy nie przekonasz nikogo do swoich racji).
  Michał (michauvon {at} gmail.com)

 • Ale się ekscytujecie... A jeżeli "Antygona" została napisana w celach rozrywkowych? Jest to możliwe, biorąc pod uwagę fakt, że w starożytności fascynowano się krwawymi igrzyskami, a to był szczyt dewiacji. :)
  trololololo ()

 • Książki nie czytałem sadząc po streszczeniu lipa... ale streszczenie zrobione dobrze.. a mimo iż to tragedia grecka nie zmienia to faktu iż to książka... oceniłeś tylko gatunek literacki :) ale nadal książka i jeżeli mi się ona nie podoba to moja sprawa ;) ja tam wole Agatę Christie ;)
  jakis tam (a {at} a.pl)

 • Streszczenie świetne, książkę(ew. utwór) w męczarniach przeczytałem;/ Jak ktoś nie lubi takich książek to nie znaczy że jest mało inteligentny.Ja wole od takich "poważnych" utworów fantasty i II wojnę światową;]
  adi (adi087 {at} poczta.onet.pl)

 • Ness nie mogę się powstrzymać od skomentowania tych słów: "Jeżeli ktoś uważa owy utwór światowy za "głupią książkę" to znaczy, że nie posiada inteligencji czy smaku literackiego za grosz. I tylko można współczuć takim osobom." Czy jeżeli ktoś ma inne zdanie od Ciebie o tej książce to nawet jeżeli była by to najlepsza książka na świecie nie świadczy to o jego braku inteligencji :O. Co do gustu czy jak Ty to nazwałeś "smaku literackiego" nie będę się wypowiadać bo nie czytałem :P
  o_O ()

 • zacznijmy od tego, że kilka osób napisało, że jest to dramat. jak zapewne wiemy (chociaż niektórzy udowodnili, że nie wiedzą), DRAMAT dzielimy na TRAGEDIĘ i komedię. Ponadto jak mamy w ręce książkę będącą dramatem, ona wciąż pozostaje książką. Więc tragedia/dramat pt. Antygona to również KSIĄŻKA. Rumbur i Ness, ja też nie lubię Zmierzchu, ale niektórzy lubią i należy to uszanować.
  Kinga ()

 • ludzie, ogarnijcie się. jedni czytają Antygone i są zadowoleni. a inni są zwolennikami tych 'dla przyjemności'. na każdym kroku krytyka ;/. Rumbur - na jakiej podstawie oceniasz inego użytkownika? na podstawie komentarza? każdy ma prawo do własnej opini książki, ale to nie świadczy o charakterze człowieka. ;/ boże, co za kraj.
  karo (karooolka {at} amorki.pl)

 • Dagmaro, udowadniasz tylko swoje zacofanie i krańcowy idiotyzm, po pierwsze nigdy nie słyszałaś o porównaniach, widać, żeś jeszcze w przedszkolu, po drugie to nie książka tylko tragedia grecka, po trzecie "Zmierzch" jest infantylny i ograniczony, zupełnie jak ludzie którzy się nim zachwycają.
  rumbur ()

 • Streszczenie po prostu wyborne ale książka taka dziwna,Kończy się szczęśliwym zakończeniem i nagle się okazuje ze Antygona ,Hajmon,Eurydyka się po zabijali ;D
  Omen ()

 • Streszczenie jest fajne , super się czyta a tak w ogóle to przestań- Ness () porównywać tą książkę (dramat) do zmierzchu bo tak dla twojej wiedzy kochana to zmierzch jest romanso-horrorem . i kto jest tu jest teraz głupi i pozbawiony wiedzy o literaturze od podstaw się zaczyna !!!!
  Dagmara (daga06 {at} buziaczek.pl)

 • bla: Po pierwsze "Antygona" to tragedia grecka, a nie książka. I liczyłaś na szczęśliwe zakończenie w stylu "Zmierzchu"? Jaka ty jesteś głupia i ograniczona! O to chodzi, że nie było możliwe rozwiązania owego konfliktu. Trzeba stanąć po stronie: albo praw boskich, które nakazują pochówek, by nie musieć tułać się po świecie lub prawo ludzkie, którego przedstawicielem jest Kreon. Jeżeli ktoś uważa owy utwór światowy za "głupią książkę" to znaczy, że nie posiada inteligencji czy smaku literackiego za grosz. I tylko można współczuć takim osobom.
  Ness ()

 • co za głupia książka: "Hajmon z rozpaczy popełnił samobójstwo, a Antygona się powiesiła. Na wieść o śmierci Hajmona zabija się Eurydyka – żona Kreona. Władca Teb rozpacza po stracie najbliższych." Ludzie żyjący p.n.e. nie mieli zbyt bujnej wyobraźni...
  bla ()

 • To streszczonko jest świetne :) Dzieki niemu za kartkówke 5 dostałem. Ale mozna było sie spodziewac na tej stronie zawsze sa dobre streszczenia i dzieki nim za sprawdziany i kartkówki dostaje świetne oceny
  Alalutka (alak1199 {at} o2.pl)

 • no pięknie pięknie kochani zdumiewające coś nie słychanego jestem pod wielkim wrażeniem twórczości ktoś kto to napisał ratuje mi życie bo jestem w miare tępa i nie pojełam tej księgi zafajdanej. no cóż ja moge poradzić jutro ma sprawdzian a ta głupia kałka zryta pałka robi jutro prace klasową i cóż ja poczne a cóż trza sie poświęcić i przeczytać tą pierdolniętą książkę pełną bzdur i do dupy treścią komu to potrzebne no to natra ziomy!! i tyle cóż mam więcej powiedzieć pozdrawiam buzka
  franex ()


Tagi: