Antygona - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
EPEJSODION II
Strażnik wprowadza na scenę schwytaną przez siebie Antygonę, którą przyłapał na gorącym uczynku, gdy próbowała ponownie pogrzebać ciało Polinejkesa, odkopane z ziemi na polecenie Kreona. Na scenie pojawia się Kreon, któremu Strażnik opowiada, jak Antygona grzebała ciało brata. Dziewczyna przyznaje się do popełnionego czynu z premedytacją – wiedziała o wydanym zakazie, miała więc świadomość, że łamie prawo. Zasłania się prawem boskim, które nakazuje grzebać zmarłych. Dla niej jest ono ważniejsze od ludzkich zakazów, także od tego wydanego przez króla. Dziewczyna gotowa jest na karę śmierci. Nie wykazuje skruchy, jest dumna ze swojego czynu.

W pewnym momencie na scenie pojawia się Ismena. Kreon oskarża ją o współudział w złamaniu zakazu, ta nie zaprzecza, a wręcz chce wziąć na siebie część winy, chce iść z nią na śmierć. Antygona nie zgadza się na to, zaprzeczając udziałowi Ismeny w grzebaniu Polinejkesa. Ismena, chcąc ocalić siostrę, odwołuje się do jej związku narzeczeńskiego z Hajmonem, synem Kreona. Kreon stwierdza jednak, że nie chce takiej żony dla swojego syna i zarządza dla obu kobiet areszt domowy.

STASIMON II
Starcy biadają nad nieszczęściami prześladującymi rodzinę królewską. Przestrzegają też przed zbytnią pychą, co jest aluzją do postępowania Kreona i sposobu, w jaki egzekwuje swoje prawa.

EPEJSODION III
Na scenie pojawia się Hajmon, który wie już o losie narzeczonej. Kreon radzi mu, żeby znalazł sobie inną kobietę, godną jego, ponieważ Antygona jest dla niego nieodpowiednia. Hajmon opowiada ojcu, jak lud komentuje jego postępowanie. Ludzie żałują Antygony, uważają, że władca nie powinien wydawać takiego zakazu. Kreon złości się. Wydaje mu się, że syn jest przeciwko niemu i że będzie próbował ratować ukochaną.

Władca nie chce splamić się zabójstwem krewnej i tym samym ściągnąć na miasto nieszczęścia. Dlatego postanawia zamurować ją żywcem, pozostawiając trochę jedzenia. Normalnie takie nieposłuszeństwo karało się ukamienowaniem.

STASIMON III
Hymn na cześć Erosa. Ta pieśń zastępuje scenę miłosnego spotkania Antygony z Hajmonem, której nie ma w utworze.

EPEJSODION IV
Antygona jest prowadzona na stracenie. Epejsodion to wypełnia kommos – lament głównej bohaterki, przeplatany partiami chóru. Po zakończeniu lamentu Antygona jest wyprowadzana za miasto.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Oskarżenie i obrona Antygony
2  Antygona jako tragedia antyczna
3  Antygona z przymrużeniem oka



Komentarze
artykuł / utwór: Antygona - streszczenie


 • Ja tej książki nawet zamiaru czytać nie miałem i jak widzę tylko na dobre mi to wyszło. Samo streszczenie pokazuje, że Sofokles miał nie po kolei w głowie ._. Zabić wszystkich najbliższych króla na końcu gdy okazuje się że zmienił zdanie i pragnie uwolnić Antygone. Precież to sensu za grosz nie ma . Kto normalny zabija się pierwszego dnia w więzieniu . Ta książka to chyba I odcinek Mody na sukces...
  beznadzieja (borsuk260198 {at} wp.pl)

 • Akcja tragedii rozgrywa się w Tebach. Mieszkańcy miasta właśnie wygrali wojnę z wrogimi wojskami. W walkach zginęło dwóch braci z królewskiego rodu: Eteokles i Polinejkes. Pierwszy jako bohater - obrońca ojczyzny, drugi jako tchórz. Antygona, siostra Polinejkesa i Eteoklesa, którzy stoczyli bratobójczą walkę o tron, łamie zakaz aktualnego władcy Teb, Kreona, i dokonuje symbolicznego pogrzebu brata - zdrajcy państwa, Polinejkesa. Zostaje za to skazana na śmierć. Kreon nie daje się przekonać do odstąpienia od tego okrutnego wyroku, chociaż prosi go o to jego syn i narzeczony pięknej Antygony - Hajmon. Piękna księżniczka zostaje zamurowana w grobowcu. Tam popełnia samobójstwo. Ginie także syn Kreona, Hajmon, który przebija się mieczem. Na wieść o tym samobójstwo popełnia także Eurydyka, matka Hajmona i żona okrutnego władcy. W zakończeniu tragedii Kreon to człowiek całkowicie złamany przez los, którego wyroki okazały się dla niego wyjątkowo nieprzychylne. Zgodnie z zasadą antycznej tragedii bohaterowie utworu Sofoklesa: Antygona i Kreon stają przed tragicznymi wyborami - żadna decyzja nie przyniesie im powodzenia. Antygona musi wybierać pomiędzy prawem boskim (pochowaniem brata zgodnie z zasadami religijnymi) i prawem ludzkim (postępowanie zgodnie z prawem ustanowionym przez człowieka, Kreona); z kolei Kreon albo będzie postępował zgodnie z wydanym rozkazem (kto pochowa zdrajcę, zginie) albo zostanie okrzyknięty królem, który prawo nagina do własnych potrzeb (Antygona jest jego krewną). Losy bohaterów kończą się tragicznie: Antygona ginie, a Kreon traci wszystkich najbliższych.
  żona Justina , nara (milena.oganisyan {at} onet.pl)

 • Streszczenie jest świetne, o gustach sie nie dyskutuje (o ile można powiedzieć że nie którzy mają coś takiego) a w zmieszchu nie było szczęśliwego zakończenia bo Bella wybrała złego faceta. A poza tym jak ktoś piszący talkie komentarze "Po pierwsze "Antygona" to tragedia grecka, a nie książka. I liczyłaś na szczęśliwe zakończenie w stylu "Zmierzchu"? Jaka ty jesteś głupia i ograniczona! O to chodzi, że nie było możliwe rozwiązania owego konfliktu. Trzeba stanąć po stronie: albo praw boskich, które nakazują pochówek, by nie musieć tułać się po świecie lub prawo ludzkie, którego przedstawicielem jest Kreon. Jeżeli ktoś uważa owy utwór światowy za "głupią książkę" to znaczy, że nie posiada inteligencji czy smaku literackiego za grosz. I tylko można współczuć takim osobom." może czytać streszczenia a nie całe ksiązki. No to wy sie dalej kłóćcie o antygonie a ja wracam do książki pod tytułem "całe zdanie nieboszczyka" chmielewskiej
  wariatka (oliwia516.00 {at} tlen.pl)

 • przypomina to wierzenia o wędrówce dusz, takich wierzeń nie znalazłem w pismach chrześcijan z I w n.e. a tym bardziej hebrajskich gdzie dusza która grzeszy ta umiera
  Darek (darekbuczkowski {at} windowslive.com)

 • {at} karo masz racje nie mozna oceniac czlowieka po komentarzu spotkalam sie z przypadkiem kiedy ktos napisal ze jesli aktorka gra np zolze to w zyciu prywatnym tez taka jest To sie nazywa glupota!!
  Pecia (peciamalina {at} interia.pl)

 • Najbardziej ograniczona książka jaką czytałem o.o tak wiem jest to dramat ale spodziewałem się czegoś innego . Po przeczytaniu streszczenia mocno się zniechęciłem u.u
  Lio (dwierowski {at} wp.pl)

 • Bardzo fajne streszczenie, takie szczegółowe, co się przyda do sprawdzianu. Najlepsze streszczenie jakie znalazłem ! A co do waszych komentarzy to są one żałosne !
  Adjxbjd (adrian.gerebka {at} vip.onet.pl)

 • Może ktoś po prostu przeczytał zrozumiał ten wasz "światowy Bestseller" i stwierdził że to głupia książka ? Np. Ja zrozumiałem wszystko i uznałem że gdyby ktoś napisał coś takiego w XXIw. to nawet ludzie by o tym nie usłyszeli.
  Dj_Kopytko (gfsstudio97 {at} gmail.com)

 • Generalnie streszczenie jest ok. Idealna powtórka przed egzaminem. A co do poprzednich komentarzy to Antygona jest utworem bardzo głębokim (zwłaszcza jak na te czasy), on Każdy bohater symbolizuje coś. Np Kreon uosabia prawo ludzkie a Antygona prawo boskie. Fakt, że na końcu wszyscy umierają wynika z zasad kierujących tragedią grecką. Na koniec jak brat ci umrze to daj mu zgnić a nikomu nic się nie stanie :P
  Kaldyr (tb236 {at} wp.pl)





Tagi: