Antygona - streszczenie - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
PROLOGOS
Prolog dramatu wprowadza czytelnika w najważniejsze wydarzenia. Rzecz dzieje się w Tebach, którymi włada Kreon. Niedawno miała miejsce bitwa, w której naprzeciwko siebie stanęli dwaj bracia, walczący o władzę – Eteokles i Polinejkes. Obaj zginęli w bitwie, Kreon zaś nakazał pochować Eteoklesa (który bronił miasta) z honorami, a Polinejkesa, najeżdżającego na Teby z pomocą obcej armii, surowo zakazał grzebać.

Antygona (siostra Eteoklesa i Polinejkesa) żali się swojej młodszej siostrze Ismenie z powodu nieszczęść, jakie spadają na ich ród. Z miłości do brata chce go pogrzebać mimo zakazu Kreona. Antygonie bardzo zależy na pochówku brata, ponieważ – zgodnie z wierzeniami Greków – nie pogrzebanie ciała zmarłego uniemożliwiało mu podróż do Hadesu i skazywało go na wieczną tułaczkę po ziemi. Ismena boi się gniewu Kreona, nie chce postąpić niezgodnie z prawem i mimo namów Antygony nie decyduje się pomóc jej w pochowaniu brata. Rozżalona, ale zdecydowana pomóc zmarłemu bratu w potrzebie Antygona postanawia dokonać tego sama.

PARODOS
Na scenie pojawia się Chór, złożony ze starców tebańskich. Przybyli oni na wezwanie Kreona, aby odbyć z nim naradę. Chór śpiewa pieśń triumfalną, sławiącą Eteoklesa, który pokonał w walce najeźdźcę Polinejkesa.

EPEJSODION I
Na scenie pojawia się Kreon w towarzystwie dwóch heroldów. Przypomina, że jako brat matki Edypa (Jokasty) powinien po śmierci jego dwóch synów przejąć władzę. Przedstawia swoją wizję sprawowania władzy: dobro państwa jest dla niego ważniejsze od rodziny. Obwieszcza on zebranym starcom tebańskim swoją decyzję o zakazie chowania ciała Polinejkesa i prosi ich o pomoc w egzekwowaniu swojego postanowienia.

Nagle na scenę wbiega Strażnik, którego zadaniem było pilnowanie, aby nikt nie pochował ciała zdrajcy. Oznajmia Kreonowi, pełen obaw o własne życie, że ktoś przed chwilą wbrew jego zakazowi pochował ciało. Strażnik nie wie, kto jest winowajcą. Kreon gniewa się bardzo, uznaje ten czyn jako sprzeciw wobec jego władzy i oskarża strażnika o to, że winowajca przekupił go złotem. Grozi, że uśmierci strażników, jeśli go nie znajdą.

STASIMON I
Chór śpiewa pieśń, opiewającą dokonania człowieka i jego rozumu. Człowiek jest w niej przedstawiony jako ujarzmiający naturę. Ostatnia zwrotka dotyczy stosunku człowieka do władzy. Kto strzeże praw ojczyzny, zasługuje na pochwałę, a kto łamie praworządność – na naganę. Chór nie mówi o poszanowaniu praw władcy, ale kraju. Nie opowiada się więc otwarcie po stronie Kreona, staje raczej po stronie demokracji w stylu ateńskim.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Antygona - plan wydarzeń
2  Konflikt tragiczny w „Antygonie” – problem władzy
3  Antygona i Kreon - kto jest bohaterem tragicznym?Komentarze
artykuł / utwór: Antygona - streszczenie


 • rumbur totalnie brak ci gustu zrozum dzieciaczku że różni ludzie mają różny gust co do książek. Nie rozumiem jak można krytykować coś czego sie nie czytało ;/ chyba próbujesz pokazać ze ... w sumie nie wiem , właśnie do cholery co ty próbujesz udowodnić??
  natka (nataliasokolowska {at} opoczta.pl)

 • Dość konkretne streszczenie. Jestem po studiach i chciałem odświeżyć sobie główny wątek tej tragedii. Klasyka - pamiętam, że w szkole nie przepadałem za tragedią grecką, ale wówczas sam utwór był dla mnie poruszający i dawał do myślenia, chociaż przyznaję, że czasem brakowało czasu, żeby przeczytać inne lektury w całości, co nadrabiam teraz :-) Ness, przeczysz sam sobie, niestety, w tym co napisałeś (starasz się nam coś wyjaśnić, rzucając tym samym w innych użytkowników obelgami). Obrażając inne osoby wcale dobrze niczego nie wytłumaczysz (oraz nigdy nie przekonasz nikogo do swoich racji).
  Michał (michauvon {at} gmail.com)

 • Ale się ekscytujecie... A jeżeli "Antygona" została napisana w celach rozrywkowych? Jest to możliwe, biorąc pod uwagę fakt, że w starożytności fascynowano się krwawymi igrzyskami, a to był szczyt dewiacji. :)
  trololololo ()

 • Książki nie czytałem sadząc po streszczeniu lipa... ale streszczenie zrobione dobrze.. a mimo iż to tragedia grecka nie zmienia to faktu iż to książka... oceniłeś tylko gatunek literacki :) ale nadal książka i jeżeli mi się ona nie podoba to moja sprawa ;) ja tam wole Agatę Christie ;)
  jakis tam (a {at} a.pl)

 • Streszczenie świetne, książkę(ew. utwór) w męczarniach przeczytałem;/ Jak ktoś nie lubi takich książek to nie znaczy że jest mało inteligentny.Ja wole od takich "poważnych" utworów fantasty i II wojnę światową;]
  adi (adi087 {at} poczta.onet.pl)

 • Ness nie mogę się powstrzymać od skomentowania tych słów: "Jeżeli ktoś uważa owy utwór światowy za "głupią książkę" to znaczy, że nie posiada inteligencji czy smaku literackiego za grosz. I tylko można współczuć takim osobom." Czy jeżeli ktoś ma inne zdanie od Ciebie o tej książce to nawet jeżeli była by to najlepsza książka na świecie nie świadczy to o jego braku inteligencji :O. Co do gustu czy jak Ty to nazwałeś "smaku literackiego" nie będę się wypowiadać bo nie czytałem :P
  o_O ()

 • zacznijmy od tego, że kilka osób napisało, że jest to dramat. jak zapewne wiemy (chociaż niektórzy udowodnili, że nie wiedzą), DRAMAT dzielimy na TRAGEDIĘ i komedię. Ponadto jak mamy w ręce książkę będącą dramatem, ona wciąż pozostaje książką. Więc tragedia/dramat pt. Antygona to również KSIĄŻKA. Rumbur i Ness, ja też nie lubię Zmierzchu, ale niektórzy lubią i należy to uszanować.
  Kinga ()

 • ludzie, ogarnijcie się. jedni czytają Antygone i są zadowoleni. a inni są zwolennikami tych 'dla przyjemności'. na każdym kroku krytyka ;/. Rumbur - na jakiej podstawie oceniasz inego użytkownika? na podstawie komentarza? każdy ma prawo do własnej opini książki, ale to nie świadczy o charakterze człowieka. ;/ boże, co za kraj.
  karo (karooolka {at} amorki.pl)

 • Dagmaro, udowadniasz tylko swoje zacofanie i krańcowy idiotyzm, po pierwsze nigdy nie słyszałaś o porównaniach, widać, żeś jeszcze w przedszkolu, po drugie to nie książka tylko tragedia grecka, po trzecie "Zmierzch" jest infantylny i ograniczony, zupełnie jak ludzie którzy się nim zachwycają.
  rumbur ()

 • Streszczenie po prostu wyborne ale książka taka dziwna,Kończy się szczęśliwym zakończeniem i nagle się okazuje ze Antygona ,Hajmon,Eurydyka się po zabijali ;D
  Omen ()

 • Streszczenie jest fajne , super się czyta a tak w ogóle to przestań- Ness () porównywać tą książkę (dramat) do zmierzchu bo tak dla twojej wiedzy kochana to zmierzch jest romanso-horrorem . i kto jest tu jest teraz głupi i pozbawiony wiedzy o literaturze od podstaw się zaczyna !!!!
  Dagmara (daga06 {at} buziaczek.pl)

 • bla: Po pierwsze "Antygona" to tragedia grecka, a nie książka. I liczyłaś na szczęśliwe zakończenie w stylu "Zmierzchu"? Jaka ty jesteś głupia i ograniczona! O to chodzi, że nie było możliwe rozwiązania owego konfliktu. Trzeba stanąć po stronie: albo praw boskich, które nakazują pochówek, by nie musieć tułać się po świecie lub prawo ludzkie, którego przedstawicielem jest Kreon. Jeżeli ktoś uważa owy utwór światowy za "głupią książkę" to znaczy, że nie posiada inteligencji czy smaku literackiego za grosz. I tylko można współczuć takim osobom.
  Ness ()

 • co za głupia książka: "Hajmon z rozpaczy popełnił samobójstwo, a Antygona się powiesiła. Na wieść o śmierci Hajmona zabija się Eurydyka – żona Kreona. Władca Teb rozpacza po stracie najbliższych." Ludzie żyjący p.n.e. nie mieli zbyt bujnej wyobraźni...
  bla ()

 • To streszczonko jest świetne :) Dzieki niemu za kartkówke 5 dostałem. Ale mozna było sie spodziewac na tej stronie zawsze sa dobre streszczenia i dzieki nim za sprawdziany i kartkówki dostaje świetne oceny
  Alalutka (alak1199 {at} o2.pl)

 • no pięknie pięknie kochani zdumiewające coś nie słychanego jestem pod wielkim wrażeniem twórczości ktoś kto to napisał ratuje mi życie bo jestem w miare tępa i nie pojełam tej księgi zafajdanej. no cóż ja moge poradzić jutro ma sprawdzian a ta głupia kałka zryta pałka robi jutro prace klasową i cóż ja poczne a cóż trza sie poświęcić i przeczytać tą pierdolniętą książkę pełną bzdur i do dupy treścią komu to potrzebne no to natra ziomy!! i tyle cóż mam więcej powiedzieć pozdrawiam buzka
  franex ()


Tagi: