Antygona - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
PROLOGOS
Prolog dramatu wprowadza czytelnika w najważniejsze wydarzenia. Rzecz dzieje się w Tebach, którymi włada Kreon. Niedawno miała miejsce bitwa, w której naprzeciwko siebie stanęli dwaj bracia, walczący o władzę – Eteokles i Polinejkes. Obaj zginęli w bitwie, Kreon zaś nakazał pochować Eteoklesa (który bronił miasta) z honorami, a Polinejkesa, najeżdżającego na Teby z pomocą obcej armii, surowo zakazał grzebać.

Antygona (siostra Eteoklesa i Polinejkesa) żali się swojej młodszej siostrze Ismenie z powodu nieszczęść, jakie spadają na ich ród. Z miłości do brata chce go pogrzebać mimo zakazu Kreona. Antygonie bardzo zależy na pochówku brata, ponieważ – zgodnie z wierzeniami Greków – nie pogrzebanie ciała zmarłego uniemożliwiało mu podróż do Hadesu i skazywało go na wieczną tułaczkę po ziemi. Ismena boi się gniewu Kreona, nie chce postąpić niezgodnie z prawem i mimo namów Antygony nie decyduje się pomóc jej w pochowaniu brata. Rozżalona, ale zdecydowana pomóc zmarłemu bratu w potrzebie Antygona postanawia dokonać tego sama.

PARODOS
Na scenie pojawia się Chór, złożony ze starców tebańskich. Przybyli oni na wezwanie Kreona, aby odbyć z nim naradę. Chór śpiewa pieśń triumfalną, sławiącą Eteoklesa, który pokonał w walce najeźdźcę Polinejkesa.

EPEJSODION I
Na scenie pojawia się Kreon w towarzystwie dwóch heroldów. Przypomina, że jako brat matki Edypa (Jokasty) powinien po śmierci jego dwóch synów przejąć władzę. Przedstawia swoją wizję sprawowania władzy: dobro państwa jest dla niego ważniejsze od rodziny. Obwieszcza on zebranym starcom tebańskim swoją decyzję o zakazie chowania ciała Polinejkesa i prosi ich o pomoc w egzekwowaniu swojego postanowienia.

Nagle na scenę wbiega Strażnik, którego zadaniem było pilnowanie, aby nikt nie pochował ciała zdrajcy. Oznajmia Kreonowi, pełen obaw o własne życie, że ktoś przed chwilą wbrew jego zakazowi pochował ciało. Strażnik nie wie, kto jest winowajcą. Kreon gniewa się bardzo, uznaje ten czyn jako sprzeciw wobec jego władzy i oskarża strażnika o to, że winowajca przekupił go złotem. Grozi, że uśmierci strażników, jeśli go nie znajdą.

STASIMON I
Chór śpiewa pieśń, opiewającą dokonania człowieka i jego rozumu. Człowiek jest w niej przedstawiony jako ujarzmiający naturę. Ostatnia zwrotka dotyczy stosunku człowieka do władzy. Kto strzeże praw ojczyzny, zasługuje na pochwałę, a kto łamie praworządność – na naganę. Chór nie mówi o poszanowaniu praw władcy, ale kraju. Nie opowiada się więc otwarcie po stronie Kreona, staje raczej po stronie demokracji w stylu ateńskim.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Antygona i Ismena - charakterystyka porównawcza
2  Antygona i Kreon - kto jest bohaterem tragicznym?
3  Charakterystyka AntygonyKomentarze
artykuł / utwór: Antygona - streszczenie


 • Ja tej książki nawet zamiaru czytać nie miałem i jak widzę tylko na dobre mi to wyszło. Samo streszczenie pokazuje, że Sofokles miał nie po kolei w głowie ._. Zabić wszystkich najbliższych króla na końcu gdy okazuje się że zmienił zdanie i pragnie uwolnić Antygone. Precież to sensu za grosz nie ma . Kto normalny zabija się pierwszego dnia w więzieniu . Ta książka to chyba I odcinek Mody na sukces...
  beznadzieja (borsuk260198 {at} wp.pl)

 • Akcja tragedii rozgrywa się w Tebach. Mieszkańcy miasta właśnie wygrali wojnę z wrogimi wojskami. W walkach zginęło dwóch braci z królewskiego rodu: Eteokles i Polinejkes. Pierwszy jako bohater - obrońca ojczyzny, drugi jako tchórz. Antygona, siostra Polinejkesa i Eteoklesa, którzy stoczyli bratobójczą walkę o tron, łamie zakaz aktualnego władcy Teb, Kreona, i dokonuje symbolicznego pogrzebu brata - zdrajcy państwa, Polinejkesa. Zostaje za to skazana na śmierć. Kreon nie daje się przekonać do odstąpienia od tego okrutnego wyroku, chociaż prosi go o to jego syn i narzeczony pięknej Antygony - Hajmon. Piękna księżniczka zostaje zamurowana w grobowcu. Tam popełnia samobójstwo. Ginie także syn Kreona, Hajmon, który przebija się mieczem. Na wieść o tym samobójstwo popełnia także Eurydyka, matka Hajmona i żona okrutnego władcy. W zakończeniu tragedii Kreon to człowiek całkowicie złamany przez los, którego wyroki okazały się dla niego wyjątkowo nieprzychylne. Zgodnie z zasadą antycznej tragedii bohaterowie utworu Sofoklesa: Antygona i Kreon stają przed tragicznymi wyborami - żadna decyzja nie przyniesie im powodzenia. Antygona musi wybierać pomiędzy prawem boskim (pochowaniem brata zgodnie z zasadami religijnymi) i prawem ludzkim (postępowanie zgodnie z prawem ustanowionym przez człowieka, Kreona); z kolei Kreon albo będzie postępował zgodnie z wydanym rozkazem (kto pochowa zdrajcę, zginie) albo zostanie okrzyknięty królem, który prawo nagina do własnych potrzeb (Antygona jest jego krewną). Losy bohaterów kończą się tragicznie: Antygona ginie, a Kreon traci wszystkich najbliższych.
  żona Justina , nara (milena.oganisyan {at} onet.pl)

 • Streszczenie jest świetne, o gustach sie nie dyskutuje (o ile można powiedzieć że nie którzy mają coś takiego) a w zmieszchu nie było szczęśliwego zakończenia bo Bella wybrała złego faceta. A poza tym jak ktoś piszący talkie komentarze "Po pierwsze "Antygona" to tragedia grecka, a nie książka. I liczyłaś na szczęśliwe zakończenie w stylu "Zmierzchu"? Jaka ty jesteś głupia i ograniczona! O to chodzi, że nie było możliwe rozwiązania owego konfliktu. Trzeba stanąć po stronie: albo praw boskich, które nakazują pochówek, by nie musieć tułać się po świecie lub prawo ludzkie, którego przedstawicielem jest Kreon. Jeżeli ktoś uważa owy utwór światowy za "głupią książkę" to znaczy, że nie posiada inteligencji czy smaku literackiego za grosz. I tylko można współczuć takim osobom." może czytać streszczenia a nie całe ksiązki. No to wy sie dalej kłóćcie o antygonie a ja wracam do książki pod tytułem "całe zdanie nieboszczyka" chmielewskiej
  wariatka (oliwia516.00 {at} tlen.pl)

 • przypomina to wierzenia o wędrówce dusz, takich wierzeń nie znalazłem w pismach chrześcijan z I w n.e. a tym bardziej hebrajskich gdzie dusza która grzeszy ta umiera
  Darek (darekbuczkowski {at} windowslive.com)

 • {at} karo masz racje nie mozna oceniac czlowieka po komentarzu spotkalam sie z przypadkiem kiedy ktos napisal ze jesli aktorka gra np zolze to w zyciu prywatnym tez taka jest To sie nazywa glupota!!
  Pecia (peciamalina {at} interia.pl)

 • Najbardziej ograniczona książka jaką czytałem o.o tak wiem jest to dramat ale spodziewałem się czegoś innego . Po przeczytaniu streszczenia mocno się zniechęciłem u.u
  Lio (dwierowski {at} wp.pl)

 • Bardzo fajne streszczenie, takie szczegółowe, co się przyda do sprawdzianu. Najlepsze streszczenie jakie znalazłem ! A co do waszych komentarzy to są one żałosne !
  Adjxbjd (adrian.gerebka {at} vip.onet.pl)

 • Może ktoś po prostu przeczytał zrozumiał ten wasz "światowy Bestseller" i stwierdził że to głupia książka ? Np. Ja zrozumiałem wszystko i uznałem że gdyby ktoś napisał coś takiego w XXIw. to nawet ludzie by o tym nie usłyszeli.
  Dj_Kopytko (gfsstudio97 {at} gmail.com)

 • Generalnie streszczenie jest ok. Idealna powtórka przed egzaminem. A co do poprzednich komentarzy to Antygona jest utworem bardzo głębokim (zwłaszcza jak na te czasy), on Każdy bohater symbolizuje coś. Np Kreon uosabia prawo ludzkie a Antygona prawo boskie. Fakt, że na końcu wszyscy umierają wynika z zasad kierujących tragedią grecką. Na koniec jak brat ci umrze to daj mu zgnić a nikomu nic się nie stanie :P
  Kaldyr (tb236 {at} wp.pl)

Tagi: