Mit rodu Labdakidów
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W Tebach zostali dwaj bracia: Eteokles i Polinejkes. Ustalili, że władzę będą sprawować na przemian, w ten sposób, że każdy będzie panował przez rok. Eteokles pierwszy wziął berło, lecz po upływie roku nie chciał ustąpić bratu i wygnał go z kraju. Rozgoryczony Polinejkes schronił się na dworze władcy Argos, Adratosa. Tam ożenił się z jego córką i namówił teścia, aby najechał na Teby. Adratos zebrał wojsko i obległ miasto. Ale Tebańczycy uczynili wypad i odnieśli zwycięstwo. Obaj bracia zginęli na polu walki.

Władzę w państwie ponownie przejął Kreon, brat Jokasty. Nie pozwolił pochować Polinejkesa. Ciało jego kazał wyrzucić krukom na pożarcie i zabronił pod karą śmierci uczcić go pogrzebem. Siostra zmarłego, Antygona nie usłuchała rozkazu. Własnymi rękami wykopała grób i pochowała zwłoki brata. Za karę zamurowano ją w piwnicy.

W dziesięć lat później synowie wodzów pokonanych pod Tebami przygotowali nową wyprawę. Miasto nie miało sił do obrony. Terezjasz doradził Tebańczykom wysłać do nieprzyjaciół poselstwo z prośbą o pokój, a tymczasem, korzystając z rozejmu uciec z oblężonych murów. Tak się stało. Kiedy rozważono warunki pokoju, wszyscy mieszkańcy naładowali wozy dobytkiem, wsadzili na nie żony i dzieci i opuścili miasto. Po drodze Terezjasz umarł napiwszy się wody z pewnego źródła. Tymczasem wojska nieprzyjacielskie weszły do Teb, zburzyły je doszczętnie, a pozostałe skarby posłały w ofierze świątyni delfickiej.

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Konflikt tragiczny w „Antygonie” – problem władzy
2  Charakterystyka Antygony
3  Antygona i Ismena - charakterystyka porównawczaKomentarze
artykuł / utwór: Mit rodu Labdakidów


 • Bardzo dobrze jest to opisane , dużo potrzebnych informacji . Ale ta strona ma jedną wadę , tzn . jeśli chce się przezczytać dalszą część opisanego fragmętu trzeba się przedostać przez reklamy po środku . Reklamy mi nie przezszkadzają jak są z boku u góry badź na dole , ale nie po środku . Pozdrawiam :)
  PaulaS (kociak241 {at} gmail.com)

 • Kurcze,naprawdę świetne materiały do powtórki,w szczególności test!A do green-goblina mam jedną uwagę,streszczenia służą raczej do powtórzenia niż zastąpienia lektury.pozdrawiam i dziękuję.
  Sara (narvana.sara {at} gmail.com)

 • mit bardzo mi sie podobal byl niezwykle pokrecony :) najlepsze bylo to ze syn orzenil sie z wlasna matka i jeszcze zeby bylo malo to mnieli wlasne potomstwo :/ mikec dzieci z wlasna matka... hmm no niesmaczne wrecz ze tak powiem... :/ ale ogulnie to mit niczego sobie zaciekawil mnie i to nawed bardzo...
  Alicja (kasiakulpa {at} onet.pl)

 • Podoba mi sie ta zagadka Sfinksa. Już kiedyś ją słyszałam... fajnie jest ujęta w przenośni.. Wiele osób jeszcze nie rozumie o co w niej chodzi:D pozdrawiam;)
  Klaudia ()

 • Green Goblin tę ksążkę czyta się w gimnazjum. W liceum powraca się do jej treści i pewne ogólne sprawy trzeba sobie przypomnieć. Chciaż z pewnością nie zastąpi to streszczenie lprzeczytania lektury :) Pozdrawiam :P
  lileńka ()

 • Kiedy Terezjasz zjawił się w pałacu Edypa, oznajmił nieświadomemu swych win królowi, że jest to kara za jego ojcobójstwo i kazirodztwo. Na wieść o tym Jokasta powiesiła się, a Edyp wykłuł sobie oczy i wyruszył w świat... Cudowne streszczenie całego dramatu... :P Cała sprawa jest dużo bardziej skomplikowana :P
  lol ()

 • Wszystkie nieszczęścia, spotykające ród Labdakidów, spowodowane były klątwą, ciążącą na tym rodzie. Lajos, syn Labdakosa, założyciela dynastii, osierocony w dzieciństwie, musiał uchodzić z kraju, by ratować życie. Jako już dorosły człowiek trafił na dwór Pelopsa i Hippodamei. Zapałał namiętnością do ich młodego syna, Chryzipposa, którego uczył powożenia rydwanem. Uwiódł go, porwał, wywiózł na pustkowie i tam wykorzystał. Oburzeni bogowie rzucili kląwę na Lajosa i cały ród Labdakidów (związki homoseksualne zarezerwowane były dla tylko bogów). Gdy Lajos powrócił na tron, jako prawowity władca Teb, Hera zesłała na miasto potwora Sfinksa. I małe uzupełnienia do Waszego artykułu: 1) Edypowi na wygnaniu towarzyszyła tylko Antygona. 2) Córka króla Adrastosa, którą poślubił Polinejkes, miała na imię Ajgeja. 3) Polinejkes i Eteokles zginęli w bratobójczym pojedynku. 4) Podczas oblężenia Teb przez "Siedmiu Wodzów", Kreon, jako władca Teb, by przypodobać się bogom, za radą Terezjasza zabił i złożył w ofierze swego syna - Megareusa, dzięki temu zwyciężył. 5) Antygona nie została skazana na śmierć przez zamurowanie w piwnicy, ale przez wrzucenie do skalnej groty. Pozdrawiam i mam nadzieję, że te infrmacje komuś pomogą:)))
  super stronka:))) ()

 • Tego szukałam. Pani na polskim opowiadała nam o tym rodzie i bardzo mi się to podobało. postanowiłam więc poszukać coś o tym rodzie w internecie i znalazłam
  Fasolka ()

 • W dziesięć lat później synowie wodzów pokonanych pod Tebami przygotowali nową wyprawę. Miasto nie miało sił do obrony. Terezjasz doradził Tebańczykom wysłać do nieprzyjaciół poselstwo z prośbą o pokój, a tymczasem, korzystając z rozejmu uciec z oblężonych murów. Tak się stało. Kiedy rozważono warunki pokoju, wszyscy mieszkańcy naładowali wozy dobytkiem, wsadzili na nie żony i dzieci i opuścili miasto. Po drodze Terezjasz umarł napiwszy się wody z pewnego źródła. Tymczasem wojska nieprzyjacielskie weszły do Teb, zburzyły je doszczętnie, a pozostałe skarby posłały w ofierze świątyni delfickiej.
  tyuyu (wrobelbartek {at} autograf.pl)

Tagi: