Mit rodu Labdakidów
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Król Teb, Lajos usłyszał w Delfach przepowiednię, że zginie z rąk własnego syna. Kiedy jego żona - Jokasta urodziła potomka, postanowił go zgładzić. Rozkazał służącemu, aby wyniósł dziecko w góry i tam je porzucił. Ten jednak nie wykonał do końca rozkazu i przekazał niemowlę pochodzącemu z Koryntu pasterzowi, który z kolei oddał je na wychowanie bezdzietnym władcom swej krainy - Polibosowi i Meropie. Edyp nie czuł się szczęśliwy. Rówieśnicy nazywali go podrzutkiem, choć nikt nie chciał wyjawić tajemnicy jego pochodzenia. Aby dowiedzieć się prawdy, Edyp udał się do wyroczni delfickiej. Usłyszał tam straszną przepowiednię, sugerującą, że zabije własnego ojca i ożeni się z własną matką. Po tych informacjach Edyp był pewien, że Polibos i Meropa to jego prawdziwi rodzice, więc postanowił udać się do Teb, aby zapobiec spełnieniu się przepowiedni.

W drodze spotkał Lajosa, pokłócił się z nim i nie zdając sobie z tego sprawy, iż jest to jego ojciec - zabił go. Następnie spełniła się druga część przepowiedni. W Tebach pojawił się sfinks - dziwny potwór, mający twarz i piersi kobiety, a resztę ciała lwa, ze skrzydłami jak u ptaka. Porywał on ludzi i rzucał w przepaść. Powiedział, że dopiero wtedy ustąpi z ziemi tebańskiej, jeśli ktoś rozwiąże jego zagadkę. Tej zagadki nauczył się od muz, a brzmiała ona następująco: "Co to za zwierzę, obdarzone głosem, które z rana chodzi na czworakach, w południe na dwóch nogach, a wieczorem na trzech?". Król Kreon, który objął rządy po śmieri Lajosa ogłosił, że kto wyjaśni zagadkę otrzyma królestwo tebańskie i ożeni się z Jokastą, wdową po zamordowanym Lajosie.

W tym właśnie dniu do stolicy przybył Edyp. Odgadł zagadkę Sfinksa i poślubił Jokastę. Przez szereg lat potomek rodu Labdakidów panował szczęśliwie nie zdając sobie sprawy z ciążącej na nim klątwy. Jokasta urodziła mu w tym czasie czworo dzieci: Eteoklesa, Polinejkesa, Antygonę i Ismenę. Zupełnie niespodziewanie zaraza zaczęła dziesiątkować Tebanczyków. Ziarno rzucone w glebę nie wzrastało, więc ziemia leżała ugorem. Dzieci przychodziły na świat martwe, zwierzęta nie rozmnażały się.

Na pomoc wezwano wróżbitę - Terezjasza, ślepego starca z długą, białą brodą. Utracił on wzrok w młodości, gdy ujrzał w kąpieli nagą Atenę. Zeus dał mu życie siedem razy dłuższe niż przeciętnego człowieka. Pozbawiony widoku ziemskich rzeczy, znał tajemnice przyszłości i rozumiał mowę ptaków. Kiedy Terezjasz zjawił się w pałacu Edypa, oznajmił nieświadomemu swych win królowi, że jest to kara za jego ojcobójstwo i kazirodztwo. Na wieść o tym Jokasta powiesiła się, a Edyp wykłuł sobie oczy i wyruszył w świat, aby odpokutować swe winy. Prowadziły go córki. Szukał krainy, w której spokojnie zostałby pochowany. Zaszedł do miejscowości Kolonos niedaleko Aten i tam umarł. Pochowano go w gaju, do którego wiosną przylatywały słowiki.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Antygona z przymrużeniem oka
2  Antygona jako tragedia antyczna
3  Antygona - pozostali bohaterowieKomentarze
artykuł / utwór: Mit rodu Labdakidów


 • To wlasnie to czego szukalam!!! Nigdzie nie moglam tego znalezc:) fajnie ze jest taka strona:)
  Beata ()

 • Mit jest wporządku i jest ciekawie opowiedziany
  Rysiek (rysiek92 {at} wp.pl)

 • tego szukałem :(
  Marek (sfastik {at} yahoo.com)

 • Oki...jest tu kilka błedów niezgodnych z prawdą...jak opowiadała nauczyceilka niooo ale prawie dokładne...pomijając fakt że tego nie przeczytałam to sie to przyda...danke bardzo...
  Gosiaczek ()

 • Jesli mam byc szczery to moze lepiej sie wysilic i przeczytac te 30 stron ksiazki a nie bazowac na tej, mowiac lekko, "skromnej recenzji" Pozdrawiam.
  Green_Goblin (green_goblin1987 {at} o2.pl)

 • dzieki naorawde suoer.potrzebowalam wlasnie tego:)pozdro:)
  marta ()

 • dzięki za fajny mit
  Natalia (nati650 {at} buziaczek.pl)

 • dzięki!!! Fajnie napisane! Zrozumiałe, proste zdania trafiające do czytelnika! Świetna stronka!!! pozdrowionka for all!:)
  Ania (mruwa14 {at} op.pl)

 • To jedna z lepszych stron, jak nie najlepsza;)Jak możecie to może opracujecie motyw kobiety, byłabym bardzo wdzięczna.
  Aga (Agniecha_mich_18 {at} o2.pl)

 • COOL:)) tego potrzebowalam... świetna strona... tak trzymajcie pozdrawiam narazie
  Nuśka ()

 • dzix :*
  MASSa* ()

 • dzieki za mit
  michał (15)

 • Opracowanie jest swietne.Dzięki niemu niedostane jutro buta z polaka
  Jachu (jasiu {at} wp.pl)

 • Chcieć każdy może. Dzięx praca super nie bedzie "brak zadania" :)
  MagnuM ()

 • The best! Właśnie szukałam tego mitu i niegdzie nie mogłam znaleźć, wielkie dzieki. Buziak :*
  Nunia ()


Tagi: