Mit rodu Labdakidów
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Król Teb, Lajos usłyszał w Delfach przepowiednię, że zginie z rąk własnego syna. Kiedy jego żona - Jokasta urodziła potomka, postanowił go zgładzić. Rozkazał służącemu, aby wyniósł dziecko w góry i tam je porzucił. Ten jednak nie wykonał do końca rozkazu i przekazał niemowlę pochodzącemu z Koryntu pasterzowi, który z kolei oddał je na wychowanie bezdzietnym władcom swej krainy - Polibosowi i Meropie. Edyp nie czuł się szczęśliwy. Rówieśnicy nazywali go podrzutkiem, choć nikt nie chciał wyjawić tajemnicy jego pochodzenia. Aby dowiedzieć się prawdy, Edyp udał się do wyroczni delfickiej. Usłyszał tam straszną przepowiednię, sugerującą, że zabije własnego ojca i ożeni się z własną matką. Po tych informacjach Edyp był pewien, że Polibos i Meropa to jego prawdziwi rodzice, więc postanowił udać się do Teb, aby zapobiec spełnieniu się przepowiedni.

W drodze spotkał Lajosa, pokłócił się z nim i nie zdając sobie z tego sprawy, iż jest to jego ojciec - zabił go. Następnie spełniła się druga część przepowiedni. W Tebach pojawił się sfinks - dziwny potwór, mający twarz i piersi kobiety, a resztę ciała lwa, ze skrzydłami jak u ptaka. Porywał on ludzi i rzucał w przepaść. Powiedział, że dopiero wtedy ustąpi z ziemi tebańskiej, jeśli ktoś rozwiąże jego zagadkę. Tej zagadki nauczył się od muz, a brzmiała ona następująco: "Co to za zwierzę, obdarzone głosem, które z rana chodzi na czworakach, w południe na dwóch nogach, a wieczorem na trzech?". Król Kreon, który objął rządy po śmieri Lajosa ogłosił, że kto wyjaśni zagadkę otrzyma królestwo tebańskie i ożeni się z Jokastą, wdową po zamordowanym Lajosie.

W tym właśnie dniu do stolicy przybył Edyp. Odgadł zagadkę Sfinksa i poślubił Jokastę. Przez szereg lat potomek rodu Labdakidów panował szczęśliwie nie zdając sobie sprawy z ciążącej na nim klątwy. Jokasta urodziła mu w tym czasie czworo dzieci: Eteoklesa, Polinejkesa, Antygonę i Ismenę. Zupełnie niespodziewanie zaraza zaczęła dziesiątkować Tebanczyków. Ziarno rzucone w glebę nie wzrastało, więc ziemia leżała ugorem. Dzieci przychodziły na świat martwe, zwierzęta nie rozmnażały się.

Na pomoc wezwano wróżbitę - Terezjasza, ślepego starca z długą, białą brodą. Utracił on wzrok w młodości, gdy ujrzał w kąpieli nagą Atenę. Zeus dał mu życie siedem razy dłuższe niż przeciętnego człowieka. Pozbawiony widoku ziemskich rzeczy, znał tajemnice przyszłości i rozumiał mowę ptaków. Kiedy Terezjasz zjawił się w pałacu Edypa, oznajmił nieświadomemu swych win królowi, że jest to kara za jego ojcobójstwo i kazirodztwo. Na wieść o tym Jokasta powiesiła się, a Edyp wykłuł sobie oczy i wyruszył w świat, aby odpokutować swe winy. Prowadziły go córki. Szukał krainy, w której spokojnie zostałby pochowany. Zaszedł do miejscowości Kolonos niedaleko Aten i tam umarł. Pochowano go w gaju, do którego wiosną przylatywały słowiki.

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Antygona i Ismena - charakterystyka porównawcza
2  Antygona - pozostali bohaterowie
3  Antygona - streszczenieKomentarze
artykuł / utwór: Mit rodu Labdakidów


 • Bardzo dobrze jest to opisane , dużo potrzebnych informacji . Ale ta strona ma jedną wadę , tzn . jeśli chce się przezczytać dalszą część opisanego fragmętu trzeba się przedostać przez reklamy po środku . Reklamy mi nie przezszkadzają jak są z boku u góry badź na dole , ale nie po środku . Pozdrawiam :)
  PaulaS (kociak241 {at} gmail.com)

 • Kurcze,naprawdę świetne materiały do powtórki,w szczególności test!A do green-goblina mam jedną uwagę,streszczenia służą raczej do powtórzenia niż zastąpienia lektury.pozdrawiam i dziękuję.
  Sara (narvana.sara {at} gmail.com)

 • mit bardzo mi sie podobal byl niezwykle pokrecony :) najlepsze bylo to ze syn orzenil sie z wlasna matka i jeszcze zeby bylo malo to mnieli wlasne potomstwo :/ mikec dzieci z wlasna matka... hmm no niesmaczne wrecz ze tak powiem... :/ ale ogulnie to mit niczego sobie zaciekawil mnie i to nawed bardzo...
  Alicja (kasiakulpa {at} onet.pl)

 • Podoba mi sie ta zagadka Sfinksa. Już kiedyś ją słyszałam... fajnie jest ujęta w przenośni.. Wiele osób jeszcze nie rozumie o co w niej chodzi:D pozdrawiam;)
  Klaudia ()

 • Green Goblin tę ksążkę czyta się w gimnazjum. W liceum powraca się do jej treści i pewne ogólne sprawy trzeba sobie przypomnieć. Chciaż z pewnością nie zastąpi to streszczenie lprzeczytania lektury :) Pozdrawiam :P
  lileńka ()

 • Kiedy Terezjasz zjawił się w pałacu Edypa, oznajmił nieświadomemu swych win królowi, że jest to kara za jego ojcobójstwo i kazirodztwo. Na wieść o tym Jokasta powiesiła się, a Edyp wykłuł sobie oczy i wyruszył w świat... Cudowne streszczenie całego dramatu... :P Cała sprawa jest dużo bardziej skomplikowana :P
  lol ()

 • Wszystkie nieszczęścia, spotykające ród Labdakidów, spowodowane były klątwą, ciążącą na tym rodzie. Lajos, syn Labdakosa, założyciela dynastii, osierocony w dzieciństwie, musiał uchodzić z kraju, by ratować życie. Jako już dorosły człowiek trafił na dwór Pelopsa i Hippodamei. Zapałał namiętnością do ich młodego syna, Chryzipposa, którego uczył powożenia rydwanem. Uwiódł go, porwał, wywiózł na pustkowie i tam wykorzystał. Oburzeni bogowie rzucili kląwę na Lajosa i cały ród Labdakidów (związki homoseksualne zarezerwowane były dla tylko bogów). Gdy Lajos powrócił na tron, jako prawowity władca Teb, Hera zesłała na miasto potwora Sfinksa. I małe uzupełnienia do Waszego artykułu: 1) Edypowi na wygnaniu towarzyszyła tylko Antygona. 2) Córka króla Adrastosa, którą poślubił Polinejkes, miała na imię Ajgeja. 3) Polinejkes i Eteokles zginęli w bratobójczym pojedynku. 4) Podczas oblężenia Teb przez "Siedmiu Wodzów", Kreon, jako władca Teb, by przypodobać się bogom, za radą Terezjasza zabił i złożył w ofierze swego syna - Megareusa, dzięki temu zwyciężył. 5) Antygona nie została skazana na śmierć przez zamurowanie w piwnicy, ale przez wrzucenie do skalnej groty. Pozdrawiam i mam nadzieję, że te infrmacje komuś pomogą:)))
  super stronka:))) ()

 • Tego szukałam. Pani na polskim opowiadała nam o tym rodzie i bardzo mi się to podobało. postanowiłam więc poszukać coś o tym rodzie w internecie i znalazłam
  Fasolka ()

 • W dziesięć lat później synowie wodzów pokonanych pod Tebami przygotowali nową wyprawę. Miasto nie miało sił do obrony. Terezjasz doradził Tebańczykom wysłać do nieprzyjaciół poselstwo z prośbą o pokój, a tymczasem, korzystając z rozejmu uciec z oblężonych murów. Tak się stało. Kiedy rozważono warunki pokoju, wszyscy mieszkańcy naładowali wozy dobytkiem, wsadzili na nie żony i dzieci i opuścili miasto. Po drodze Terezjasz umarł napiwszy się wody z pewnego źródła. Tymczasem wojska nieprzyjacielskie weszły do Teb, zburzyły je doszczętnie, a pozostałe skarby posłały w ofierze świątyni delfickiej.
  tyuyu (wrobelbartek {at} autograf.pl)

Tagi: