Charakterystyka Antygony
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Antygona reprezentuje postawę osoby, które zawsze postępuje zgodnie ze swoimi zasadami, choćby te zasady miały mieć dla niej tragiczne skutki.

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Konflikt tragiczny w „Antygonie” – problem władzy
2  Sofokles - biografia, twórczość
3  Antygona - streszczenieKomentarze
artykuł / utwór: Charakterystyka Antygony


 • Tytułową bohaterką dramatu Sofoklesa pt. „ Antygona ” jest właśnie Antygona z rodu Labdajkidów , córka Edypa i Jokasty. Antygona jest siostrą Ismeny oraz tragicznie zmarłych Polinejkesa i Eteokla. Jest ona młodą dziewczyną, narzeczoną Hajmona. Poznajemy ją w momencie moralnych rozterek. Pochować brata, który został ogłoszony zdrajcą, czy też usłuchać rozkazu swojego stryja - Kreona, który jest aktualnym władcą Teb. Wybiera uczucia. Wbrew rozkazowi króla postanawia sama bronić prawa brata do odpowiedniego pochówku i spokoju po śmierci. Jest w pełni świadoma, ze czeka ją za to śmierć. Antygona jest młoda, piękna, zakochana. Bardzo chce żyć. Ale poczucie obowiązku i konieczność wypełnienia praw boskich jest silniejsza niż wola życia. Jej zdaniem prawo boskie jest wyższe i ważniejsze niż prawo ziemskie, ustanowione przez człowieka. Nie może zrezygnować z tego, co uważa za słuszne i moralne. Antygona buntuje się przeciw despotycznej władzy króla, który swym rozkazem łamie święte, odwieczne prawo boskie i naraża na nieszczęście swoją rodzinę. Opinia publiczna jest po stronie dziewczyny. Podczas udowadniania swoich uczuć poznajemy jej charakter. Antygona jest pełna dumy rodowej. Porywcza i łatwo wybuchająca, zdecydowana i energiczna, doskonale wie jak przekonać lud, że ma słuszność co do pochówku swojego brata i co do przeciwstawienia się przeciwko rozkazowi króla. Dziewczyna jest przekonana o swojej racji i wyższości nad Kreonem, którego uważa za głupca. Jako, że jest dumna, nie godzi się na hańbienie zarówno swojego jak i Polinejkesowego imienia. Dla zmarłego brata jest zdolna zrobić wszystko, ponieważ uważa, że należy czcić swe rodzeństwo ponad wszystko, nawet po śmierci. Dla rodziny gotowa jest umrzeć, gdyż śmierci się nie boi. Antygona jest zuchwała i odważna. Nie boi się przeciwstawić królowi Teb – swojemu wujkowi. Może liczyła na wyjątek przez wzgląd króla na pokrewieństwo, lecz sądzę, że Antygona nawet o tym nie pomyślała. Moim zdaniem postać Antygony jest godna uwagi przez swoją postawę i dorosłe zachowanie. Dziewczyna wykazała się niemałą odwagą, rozsądkiem i poświęceniem dla innej osoby co w starożytnej Grecji należało do rzadkości.
  nika=) ()

 • Nie wiem jak Antygona umialaby powiedziec siostrze ze jej nienawidzi.Ja bym tak nie umiala.Ona moim zdaniem zaczyna byc troche pyszna i mysli inaczej niz kazdy inny.
  Alicjatka (dzurovskigoce {at} gmail.com)

 • "Współkochać przyszłam, nie współnienawidzić Podobnie żal jest jej Ismeny, nie chce, aby siostra cierpiała wraz z nią, skoro nic nie zawiniła." - Nieprawda, Antygona nie chciała, by Ismena poniosła karę, bo była dumna ze swojego czynu i nie chciała, by jej siostra, która nic nie zrobiła, została uznana za współodpowiedzialną.
  Goku ()

 • Antygona jest chyba najciekwszą postacią.. wyrazistą.. stawia na swoim, nie zmienia zdania pod wpywem innych, walczy o to co kocha.. same pozytywy ;] książka ciekawa - polecam warto =)
  nikus ()

 • Ja powiem tak... Dlatego jest to konflikt tragiczny. Żadna ze stron nie ma racji. Ale co do Antygony, popieram jej postępowanie tylko do pewnego momentu. Do momentu kiedy według mnie zaczyna być pyszna. Zaczyna się chwalić powiedzmy swym uczynkiem, zamiast w spokoju oddać hołd bratu chowając go, niech się sprzeciwia Kreonowi, ale nie robi z tego takiego "HALO".. xDD
  Rekin ()

 • Fajne streszczenie, jednak nie zgadzam się że Antygona znienawidziła Ismene. Uważała jedynie że jej siostra stchórzyła, jednak cały czas ją kochała i uszanowała jej decyzję. Podziwiam Antygone, ciekawe czy dzis można znaleźc tak odważnych Ludzi jak ona! Pozdro! Monis:)
  Monika ()

 • No charakterystyka super! Chociaż, jak juz ktos zauważył, niektóre rzeczy mijają się z prawda. Ale ogolnie tu znalazłam cos czego trudno sie doszukac w innych opracowaniach, a mianowicie cytatów i przykładów wedłóg ktorych wystąpiła taka a nie inna cecha charakteru! Wielkie dzieki pzxdr :)
  Diana ()

 • Hej! DZięki za tą charakterystyke o Antygonie.Bardzo mi pomoze bo robie prezentacje o niej na polaka.mam cholernie wielkiego stracha na tą prezentacje bo nie wiem co gadać.jestem dopiero w pierwszej klasie lo i nidgy jeszcze nie robiliśmy takich prezentacji.trzymajcie za mnie kciuki!a co do Antygony to moim zdaniem jest godnym do naśladowania człowiekiem jak sam Hiob.Obydwoje urzekli mnie swoim zachowaniem w danych sytuacjach.Chcialabym być tak twarda jak oni,ale to nie łatwe.Pozdro:)
  Anonim ()

 • Ja też wykorzystuje postać Antygony w swojej prezentacji. Musze porównać ją z Anitą - główną bohaterką dramatu J. Głowackiego "Antygona w Nowym Jorku":) Stronka przydatna tylko niektóre informacje jak dla mnie troche mijają się z prawdą... np. to że Antygona powiedziała Ismenie, że ją nienawidzi. Ja sam nie wyczytałem czegoś podobnego w tym dramacie:] Pzdr;)
  szylon ()

Tagi: