Charakterystyka Antygony - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Antygona jest tytułową bohaterką tragedii Sofoklesa, córką króla Edypa, na którym ciąży klątwa. Tragiczne wydarzenia rodzinne – najazd jednego z braci na drugiego w walce o władzę – postawiły ją w sytuacji trudnego wyboru. Jeden z braci, Polinejkes, został uznany przez obecnego władcę, Kreona, za zdrajcę i z tego powodu zakazano jego pochówku. W tej trudnej dla kobiety sytuacji dowiadujemy się wiele o jej cechach charakteru.

Antygona jest osobą dumną, porywczą, zdecydowaną i energiczną. Te cechy jej charakteru decydują o tym, że buntuje się przeciwko zakazowi Kreona, który uznaje za sprzeczny z własnym sumieniem i braterską miłością. Nie pobłaża swojej siostrze Ismenie, która boi się złamać zakazu, otwarcie ją krytykuje, mówiąc, że takie postępowanie jest znieważaniem czci bogów. Uważa, że Ismena zasłania się swoją słabą naturą, nazywa ją otwarcie wrogiem, mówi, że ją nienawidzi. Jest więc Antygona bardzo zdeterminowana i butna.

O odwadze bohaterki przekonujemy się w epejsodionie II, kiedy Strażnik przyprowadza ją do Kreona, złapawszy wcześniej na gorącym uczynku. Otwarcie przyznaje się, że to ona pochowała Polinejkesa, że znany jej był zakaz króla. Nie próbuje się usprawiedliwiać, a wręcz otwarcie występuje przeciwko Kreonowi, krytykując wydane przez niego rozporządzenie, które uznaje za niezgodne z wolą bogów. Nie boi się śmierci, niestraszny jej potencjalny wyrok Kreona:
Wiem, że mam umrzeć. Bo jakżeż inaczej?
I bez rozkazu twego! A że trochę
Wcześniej śmierć przyjdzie, to tylko zysk dla mnie
Otwarcie nazywa także Kreona głupim:
A jeśli ci się zda, że głupstwo robię,
Nic to – głupiemu wydawać się głupią
Nie przedstawił jednak Sofokles Antygony jako fanatyczki, bezwzględnie postępującej zgodnie ze swoimi zasadami. Nie jest ona pozbawiona delikatniejszych uczuć, wrażliwości – gdy idzie na stracenie, płacze, ale nie nad sobą, ale nad losem swoich najbliższych. Rodzina jest więc dla niej najważniejsza, ważniejsza niż władza i ryzyko własnej śmierci. Nie jest negatywnie nastawiona do Kreona, jej zamiarem nie był bunt sam w sobie – po to, aby po prostu sprzeciwić się władcy. Jak sama mówi:
Współkochać przyszłam, nie współnienawidzić
Podobnie żal jest jej Ismeny, nie chce, aby siostra cierpiała wraz z nią, skoro nic nie zawiniła.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Antygona jako tragedia antyczna
2  Antygona i Kreon - kto jest bohaterem tragicznym?
3  Antygona - streszczenieKomentarze
artykuł / utwór: Charakterystyka Antygony


 • Ja myślę, że Antygona jest fascynującą postacią i nie każdy miałby odwagę postąpić tak, jak ona, dlatego też postanowiłam część mojej prezentacji maturalnej poświęcić właśnie jej ;)
  Magda ()

 • Nullproblemo napisała powyżej o tym, że w charakterystyce Antygony brakuje opisu postaci. Masz racje, ale zastanów się, Kochana - czy w książce była jakakolwiek wzmianka na tema wyglądu zewnętrznego Antygony, lub jakiegokolwiek innego bohatera? Zasadniczo nawet ciężko jest nam wywnioskować w jakim wieku jest bohaterka. Mogła mieć zarówno siedemnaście jak i dwadzieściasiedem lat. Tak się składa, że w dramatach rzadko znajdziemy odbicie fizyczne bohaterów. A dobra charakterystyka powinna być oparta na wypunktowaniu rzeczy, które nalezy zawrzeć. Miałaś rację przypominając o światopoglądzie i ustosunkowaniu się do otoczenia. Pozdrawiam, Kaja.
  Kaja (nightfall {at} vp.pl)

 • spoczko aczkolwiek nie zerzne bo kumpel tak postapil i baba sie kapnela * co nie znaczy ze nauczyciele sa madrzy, ta akurat byla glupia ale obdarzona darem kojarzenia* troche przerobie i sie nie kapnie bo a=a ale a-coś nie= a ;]
  z du*y (etnies22 {at} interia.pl)

 • antygona traci swoje życie ale zwycięża moralnie- doprowadza swe zamierzenia do końca i oddaje nalezną cześć zmarlemu czyli swemu bratu Poliniejkesowi. to streszczenie jest spoko moze przez nie dostane lepsza ocenę !!!!!!!!! dzięki
  kasicka ()

 • ni no. Antygona jest nudna. (szczególnie chóry). No ale cóz mało dzieł wtedy było, więc mogła zostać przyjeta przez dziatwę z ożywieniem. Ale tam Antygona dziwna była. Hm ja tam nie popieram ani jej, ani Kreona.
  Pantoflarz ()

 • moi zdaniem antygona jest osoba godna do nasladowania jednak ze jest za bardzo przeciwna swojemu losu.dlaczego ze nie zije go ale niewiem drugiej czesc nie czytałam moze i nawet tak sie stanie....niech zabije KREONA...~!!!!!!!!!!!!!
  gosia (gosia2111 {at} onet.eu)

 • Dla mnie Antygona jest godną do naśladowania osobą. Nie każdy w dzisiejszym świecie ma tyle odwagi by sprzeciwić się władzy i bronić swoich słósznych racji.
  marta (www.maerta {at} marta.net.pl)

 • Ale charakterystyka musi mieć odpowiednia budowę... Przedstawienie postaci, wygląd zewnętrzny (czego nie zauwazyłam...), usposobienie, cechy charakteru i stosunek do otoczenia (tego tez nie ma!) a na koniec własna opinia... Jak dla mnie to jest srednio...
  nullproblemo (takne!)

 • Antygona była wporządku.. Dziwą mnie osoby co nie mogę przeczytac 50str...a muszą czytac streszczenie.. Ale naprawde to streszczenie jest b.Dobrze napisane..i pomogło mi w dobrym przygotowaniu sie do utworu
  Sylwia (ala {at} ala.pl)

 • oh..thx...za tą charakterystyke...uratowalas mnie wprost.. !!!! musiałam ją conieco pozmieniać.... jest juz 22 prawie a na jutro musze mieć charakterystyke...ale opisywac mam antygone w postaci ismeny..thx wielkie :*
  Pati :P ()

 • powiem wam szczerze,ze nie przeczytalam lektury. ale czytajac charakterystyke antygony zorientowalam sie o czym ona jest, i teraz stwierdzilam , ze jednak ata lektura nie jest taka jak ja myslelam, ze jest nieciekawa ale tak nie jest. pozdr. =;)
  Paulinka (lalka-buziaczek1 {at} wp.pl)


Tagi: