Antygona - streszczenie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
EPEJSODION II
Strażnik wprowadza na scenę schwytaną przez siebie Antygonę, którą przyłapał na gorącym uczynku, gdy próbowała ponownie pogrzebać ciało Polinejkesa, odkopane z ziemi na polecenie Kreona. Na scenie pojawia się Kreon, któremu Strażnik opowiada, jak Antygona grzebała ciało brata. Dziewczyna przyznaje się do popełnionego czynu z premedytacją – wiedziała o wydanym zakazie, miała więc świadomość, że łamie prawo. Zasłania się prawem boskim, które nakazuje grzebać zmarłych. Dla niej jest ono ważniejsze od ludzkich zakazów, także od tego wydanego przez króla. Dziewczyna gotowa jest na karę śmierci. Nie wykazuje skruchy, jest dumna ze swojego czynu.

W pewnym momencie na scenie pojawia się Ismena. Kreon oskarża ją o współudział w złamaniu zakazu, ta nie zaprzecza, a wręcz chce wziąć na siebie część winy, chce iść z nią na śmierć. Antygona nie zgadza się na to, zaprzeczając udziałowi Ismeny w grzebaniu Polinejkesa. Ismena, chcąc ocalić siostrę, odwołuje się do jej związku narzeczeńskiego z Hajmonem, synem Kreona. Kreon stwierdza jednak, że nie chce takiej żony dla swojego syna i zarządza dla obu kobiet areszt domowy.

STASIMON II
Starcy biadają nad nieszczęściami prześladującymi rodzinę królewską. Przestrzegają też przed zbytnią pychą, co jest aluzją do postępowania Kreona i sposobu, w jaki egzekwuje swoje prawa.

EPEJSODION III
Na scenie pojawia się Hajmon, który wie już o losie narzeczonej. Kreon radzi mu, żeby znalazł sobie inną kobietę, godną jego, ponieważ Antygona jest dla niego nieodpowiednia. Hajmon opowiada ojcu, jak lud komentuje jego postępowanie. Ludzie żałują Antygony, uważają, że władca nie powinien wydawać takiego zakazu. Kreon złości się. Wydaje mu się, że syn jest przeciwko niemu i że będzie próbował ratować ukochaną.

Władca nie chce splamić się zabójstwem krewnej i tym samym ściągnąć na miasto nieszczęścia. Dlatego postanawia zamurować ją żywcem, pozostawiając trochę jedzenia. Normalnie takie nieposłuszeństwo karało się ukamienowaniem.STASIMON III
Hymn na cześć Erosa. Ta pieśń zastępuje scenę miłosnego spotkania Antygony z Hajmonem, której nie ma w utworze.

EPEJSODION IV
Antygona jest prowadzona na stracenie. Epejsodion to wypełnia kommos – lament głównej bohaterki, przeplatany partiami chóru. Po zakończeniu lamentu Antygona jest wyprowadzana za miasto.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  cytaty
2  Antygona - plan wydarzeń
3  Oskarżenie i obrona AntygonyKomentarze: Antygona - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-25 20:50:53

wielkie dzięki gdyby nie ta strona dostałbym pałe z polaka. Wielkie dzięki


2018-09-25 18:55:25

Streszczenie ratuje mi życie. Czytałam Antygonę kiedyś i kompletnie jej nie pamiętam. Wiem tylko, że było to nudne jak flaki z olejem i nie mam ochoty czytać tego po raz drugi. Niestety sprawdzianik zaliczyć muszę...


2018-09-25 16:20:56

heh ja też jutro mam sprawdzianik...myślę że to streszczonko coś da... może ktoś by napisał czy dobrtze mu poszło czy źle:D... ale warto spróbować... heh pap;)


2018-09-25 16:13:34

Jutro mam kartkówkę z Antygony, a wogóle jej nie czytałam. Mam nadzieję , że uda mi sie zarobić pozytywną ocenke.Generalnie nie lubię czytać książek , więc streszczenia mnie zawsze ratują. heh strezczenie oczywiście SUPER :D


2018-09-24 17:40:37

Antygona to naprawdę fajna książka,jest w niej lekki klimat grozy i bardzo dobrze,a poza tym ja najpierw czytam książkę,a następnie streszczenie aby mi się dobrze utrwaliło,też mam jutro z niej kartkówkę : )
Streszczenia książek
Tagi: